Wymagane technologie: JavaScript i FlashPlayer

Aktualności

Podsumowanie sezonu 2016

Podsumowanie sezonu 2016 - od kilku lat nie przeszliśmy przez tak pechowy i nieudany więcej

Nowy nabytek na sezon 2017

Nowy nabytek na sezon 2017 - ogier po Duke of Marmalade więcej

Pierwszy start w sezonie 2016

Starty w bieżącym roku rozpoczynamy od występu w Bratysławie więcej

602 229 300
Wymagane technologie: JavaScript i FlashPlayer

Hodowla/Sprzedaż

Koń pełnej kwi angielskiej (folblut) obok czystej krwi arabskiej jest jedyną rasą hodowaną w tzw. czystości krwi co oznacza, że dla uzyskania przychówku krzyżowane są osobniki tej samej rasy. Konie pełnej kwi angielskiej rozmanaża się wyłącznie w sposób naturalny (niedopuszczalna jest inseminacja), a każde źrebię, aby zostało uznane musi być wpisane do Księgi Stadnej Koni Pełnej Krwi Angielskiej prowadzonej przez Polski Klub Wyścigów Konnych z siedzibą w Warszawie. Uzyskanie wpisu uwarunkowane jest spełnieniem szeregu wymogów (badanie krwi, świadectwo krycia i inne). Celem tak dokładnego nadzoru nad hodowlą jest zachowanie czystości rasy.

Konie pełnej krwi angielskiej poprzez wielowiekową, przemyślaną hodowlę posiadają najbardziej ze wszystkich ras wyrobioną cechę szybkości. Cecha ta przekazywana jest z pokolenia na pokolenie poprzez dobór osobników wyselekcjonowanych w oparciu o próby dzielności, czyli wyścigi.

Cecha znakomitej prędkości w galopie, a często także skoczności szeroko wykorzystywana jest w hodowli innych ras, co potocznie zwane jest dolewem krwi. Łączenie rasy pełnej krwi z pozostałymi dodaje im temperamentu, prędkosci, a także tzw. suchej tkanki, co jest dziedziczną cechą folblutów.

Hodowla koni pełnej krwi angielskiej jest sztuką opisywaną w wielu tomach. Ma ogromną ilość reguł, sposobów na łączenie linii i rodów, czy tzw. inbreeding. Nie sposób tę wiedzę posiąść w krótkim czasie, a tym bardziej przekazać ją na niniejszej stronie. Koronną zasadą jest łączenie ze sobą osobników, które w trakcie prób dzielności osiągały wybitne wyniki (choć i to nie jest regułą dla uzyskania wybitnego potomstwa).